هر روز افراد بسياري با استفاده از عمل هاي مختلف زيبايي اعتماد به نفس بيشتري پيدا كرده و از زندگي خود لذت بيشتري ميبرند. اين اطلاعات فقط براي آگاهي شما ارائه شده است بدیهی است جزئیات بیشتر و میزان سودمندی چنین عملی برای شما مواردی هستند که می توانید حضوراً با اینجانب مطرح نمایید.

از بين تمام اعمال زيبائي ، جراحي پلاستيك بيني كه اصطلاحاً ” رينوپلاستي ” ناميده مي شود از ويژگي هاي خاصي برخوردار است لذا سعي مي كنم با تفضيل بيشتري مورد بحث قرار گيرد . اين عمل چيزي بيشتر از مهارت جراحي است و در حقيقت تلفيقي از علم و هنر است . جراح زيبايي بيني قبل از هر چيز يك پزشك است و فاكتورهاي پزشكي و رواني كه باعث شده يك فرد سالم با ميل خودش براي انجام يك عمل جراحي مراجعه كند را به خوبي درك مي كند. ضمناً او مثل ميكل آنژ يك مجسمه تراش است . ميكل آنژ تكه سنگي در اختيار داشت و با چشم بصيرت اثر خود را در لابلاي آن مي ديد .وي با تراشيدن قسمتهاي زايد سنگ اثر خود را در معرض ديد ديگران قرار داد . جراح زيبايي بيني نيز با درنظرگرفتن شكل مناسب بيني براي هر صورت خاص ، با برداشتن قسمتهاي اضافي و حالت دادن به قسمتهاي باقيمانده سعي ميكند اثر هنري خود را در معرض ديد قرار دهد.در این عمل، جراح ظاهر بینی را بسته به شرایط آن، از راه های مختلف همچون تغییر سایز، شکل، زاویه تغییر میدهد، علاوه بر آن مشکلات دیگر نظیر انسداد مسیر تنفس یا انحراف تیغه بینی را اصلاح میکندبديهي است وي هيچگاه به بيني به طور منفرد نگاه نمي كند بلكه بيني را دركنار ساير اجزاي صورت بيمارش مي بيند. به عبارت بهتر نمي توان با در نظر گرفتن يك بيني ايده ال به خلق يک بيني زيبا پرداخت بلكه بهترين بيني نوعي است كه با ساير اجزاء صورت هماهنگي داشته باشد.

تصور و انتظارات غير واقع بينانه درمورد جراحي پلاستيك بيني زياد است. هميشه اين امكان وجود ندارد كه بافت انسان را به گونه اي تغيير داد تا آنچه بيمار دلش مي خواهد حاصل شود. هدف جراح اين است كه ظاهر بيمار را در طي اعمالي كه به دقت برنامه ريزي شده اند زيباتر كند . اينكه او چگونه به اين مهم دست مي يابد به ميزان زيادي بستگي به آموزش ، تجربه، علم و مهارت او دارد و تمامي اين فاكتورها بسيار متغير هستند. همكاري بيمار و واكنش هاي ناخواسته نيز نقش بسيار اساسي در نتيجه نهايي يك عمل جراحي دارد .جراح نمي تواند نتيجه نهايي عمل را تضمين كند بلكه قادر است تضمين كند كه تمامي تلاش خود را براي حصول نتيجه بهتر بكارخواهدبرد.

بینی عضوی است که در مرکزیت قرارگرفته که علاوه بر فرم دادن و زیبا کردن صورت جهت تنفس بویایی و چشایی استفاده میشود و در حقیقت یک نوع فیلتری برای تصفیه ی هوای محیط است.

موارد ضرورت جراحی بینی (رینوپلاستی):

انجام عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) معمولاً عملی اختیاری است و اجبار یا لزومی در انجام آن نیست
اکثر افرادی که درخواست این عمل را دارند، زیر 30 سال سن دارند.
در برخی افراد، مشکلات تنفسی آنها را وادار به انجام این عمل می کند.
فرد از ظاهر بینی اش خوشش نمی آید اما تمایلی غیر واقعی برای کمال هم ندارد.

موارد منع انجام جراحی بینی (رینوپلاستی):

معمولاً مانع خاصی برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی وجود ندارد مگر اینکه شخص در شرایط پزشکی خاصی بسر ببرد مثلاً بیماریهای شدید قلبی.
اما ملاحضاتی وجود دارد:
1.
نوجوانان برای انجام عمل جراحی بینی باید صبر کنند تا سن رشدشان به پایان برسد.
2.
مشکل انعقاد خون ممکن است موجب خونریزی شود. آسپیرین ممکن است در فرایند انعقاد خون تاثیر بگذارد، لذا در صورت مصرف آسپیرین حتماً به جراح خود اطلاع دهید.
3.
فرد حداقل دو تا چهار هفته قبل از عمل جراحی بینی باید از کشیدن سیگار خودداری کند زیرا نیکوتین ممکن است فرایند بهبودی را به تاخیر بندازد.
4.
بدن فرد ممکن است کلوئید ساز باشد (کلوئید به باقیمانده اثرات زخم گفته می شود)
5.
فرد باید نسبت به انتظاراتش از عمل جراحی بینی واقع بین باشد مخصوصاً نوجوانان و والدین آنها. جراحی زیبایی بینی ظاهر فرد را بهتر می کند و در نتیجه اعتماد به نفسش را بالا می برد اما به هیچ وجه فرد جدیدی نمی سازد یا چهره متفاوتی ایجاد نمی کند.

بینی به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود:

1) گوشتی 2) استخوانی

1) به بینی گفته میشود که پوست ضخیم و چربی دارد. در حالیکه غضروف های نگهدارنده ان بسیار نازک و ضعیف میباشد. عمل جراحی اینگونه بینی ها معمولا دشوارتر است و بایستی از تکنیک های ویژه برای بیماران استفاده کرد. باید از غضروف سپتوم بینی جهت استخوانی کردن و فرم دادن به شکل بینی در زیر این پوست ضخیم استفاده نمود. برخلاف نظر عموم که معتقدند اگر بینی گوشتی عمل شود بعد از مدتی به حالت قبل برمیگردد. اینجانب با این عقیده مخالف هستم. به طوری که اگر از تکنیک های ویژه استفاده شود بینی گوشتی را هم میتوان کاملا تغییر داد و بعد از فروکش کردن ورم بافت بینی نتیجه ایده آل حاصل میشود. چنانچه ساختار اسکلتی بینی به وسیله ی غضروف قوی که توسط جراح متخصص در جای مناسب قرار بگیرد نه تنها بینی گوشتی به حالت قبل برنمیگردد بلکه بعد از مدت چند ماه کاملا بینی فرم استخوانی پیدا خواهد کرد تا فرم مناسب جهت صورت بیمار پیدا کند.

2) به بینی گفته میشود که پوست نازک ولی غضروف های نسبتا قوی که نگهدارنده این پوست میباشد دارد و باعث شکل دهی ایده آل برای عمل زیبایی این نوع بینی ها میشود. نتیجه عمل جراحی در مورد بینی های استخوانی بسیار بالا میباشد و میزان تورم بینی بعد از عمل به کمترین حد خود میرسد و معمولا یک تا دو ماه بعد از عمل اینگونه بینی ها نتیجه مطلوب برای بیماران حاصل میشود.

عمل جراحی زیبایی بینی به دو روش انجام میشود:

1.open باز 2.close بسته

1) در این روش محل برش روی پوست بین دو سوراخ بینی(کولوملا) قرار دارد و معمولا بهترین نتیجه در این روش حاصل میشود زیرا جراح دید مستقیم و کامل بر روی اجزا داخلی بینی دارد. با این روش در تمامی انواع بینی ها نتیجه ایده ال بدست می آید.

2) در این روش برش ها داخل سوراخ بینی ایجاد میشود که به آن روش بسته جراحی بینی گفته می شود.

مراحل عمل جراحی زیبایی بینی:

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) ممکن است در یک بیمارستان یا کلینیک یا حتی مرکز جراحی محدود با بیهوشی عمومی (طی این بیهوشی بیمار به خواب خواهد رفت و هیچگونه دردی احساس نخواهد کرد) انجام شود.
جراحی بینی بطور خلاصه شامل بلند کردن پوست بینی از روی استخوان و غضروف زیرین و تغییر شکل استخوان و غضروف و گذاشتن پوست سرجایش و درنتیجه شکل گرفتن پوست با استخوان و غضروف تغییر شکل یافته است.
برخی جراحان ممکن است برش ها را داخل سوراخهای بینی ایجاد کنند که به آن روش بسته جراحی بینی گفته می شود، اما برخی ممکن است علاوه بر این سوراخها یک سوراخ هم در بارکه پوست بین دو سوراخ (کولوملا) بمنظور بلند کردن کامل پوست بینی ایجاد کنند که به آن روش باز جراحی بینی گفته می شود. (شکل 2)
وقتی که پوست از روی استخوان و غضروف برداشته شد، قوز پشت بینی با برش استخوان بینی و کوتاه کردن تیغه بینی و انجام استئوتومی صاف می شود.
سوراخهای بزرگ بینی با برداشتن قطعات کوچکی از پوست پایه سوراخها در هر طرف، کوچک می شوند.
در فرایند تغییر شکل بینی، ممکن است بسته به نیاز و شکل بینی، نوک بینی تغییر شکل داده شود و زاویه بین بینی و لب بالا تغییر کند.
پس از اتمام جراحی، جهت حفظ شکل بینی تازه عمل شده، بر روی پشت بینی، اسپلینت (آتل) گذاشته می شود.

*به دلیل اینکه در روش open نتیجه عمل بسیار موفق تر است روش انتخابی اینجانب نیز open میباشد. جهت قرار دادن غضروف های مناسب در جای خود به راحتی حاصل میشود و انواع تکنیک های جراحی زیبایی بینی بااین روش امکان پذیر است. چنانچه بخیه محل برش ظریف و مناسب دوخته شود به هیچ وجه اثار جراحی باقی نمیماند.

*تکنیک کار اینجانب (عمومی یا جنرال) میباشد. طی این بیهوشی بیمار به خواب خواهد رفت و بدین ترتیب هیچگونه دردی احساس نخواهد کرد

*اینجانب تامپون که عموم به آن فیتیله میگویند در بینی قرار نمیدهم که این موجب راحتی بیمار بعد از عمل جراحی میشود و بیماران میتوانند ساعاتی بعد از عمل بینی خود نفس بکشند.

*فقط یک اتل کوچک یا همان اسپیلنت (از نوع ترموپلاست) برروی بینی قرار میگیرد که بعد از 5 روز اتل برداشته میشود و بخیه ها کشیده میشود.*از خصوصیات دیگر بعد از عمل بیماران اینجانب این است که محدودیتی در فعالیت ها حرکت کردن و فرم خوابیدن نخواهند داشت ( مثل پایین گرفتن سر خوابیدن به هر سو خوردن هرنوع غذا و…)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.