مشکلاتی که در بویایی شما بعد از عمل زیبایی بینی رخ می دهد دراز مدت نمی باشد. این افت موقت حس بویایی به دلیل وجود ترشحات زیاد یا ورم و التهاب بافت های درون بینی بعد از عمل می باشد. اگر با این مساله مواجه شدید، اصلا جای نگرانی نیست و 1 تا 2 ماه بعد از عمل حس بویایی شما به حالت طبیعی بر می گردد.

مشکلات بویایی پس از عمل بینی

البته در یک تا دو هفته اول پس از عمل جراحی بینی به علت وجود لخته های خون خشک شده در بینی و همین طور به علت اینکه بیمار نباید فین انجام دهد (زیرا این کار باعث افزایش ریسک خونریزی از بینی می شود) تا حدودی مشکلات بویایی پس از عمل بینی ایجاد می شود که این موضوع هم باعث ایجاد مشکلات تنفسی و کمتر شدن حس بویایی بیمار می شود.

دکتر سهرابی افزود: شستشوی مناسب و دقیق بینی با سرم طبق راهکارهایی که به شما ارائه می شود سبب تمیز شدن هر چه بهتر و سریعتر داخل بینی شده و بیمار سریعتر به حالت عادی تنفس خود بر می گردد. همانطور که قبلا ذکر شد استفاده از تامپون یا مش باعث می شود که این ترشحات و خونریزی های اولیه پس از عمل جراحی بینی جذب این مش شود و وقتی مش پس از دو تا سه روز توسط پزشک خارج شود تنفس بیمار به مراتب بهتر از وقتی است که مش پس از عمل زیبایی در بینی گذاشته نمی شود.

دکتر سهرابی در ادامه افزود: جهت بهتر شدن حس بویایی و تنفس پس از عمل جراحی زیبایی بینی شستشوی بینی با سرم استریل کمک کننده است. جهت شستشوی بینی با سرم می بایست یک سرنگ ترجیحا با حجم بالا مثلا سرنگ ۱۰ سی سی تهیه نموده و سوزن آن را خارج کرده دور بیاندازید سپس سرم به داخل بینی بکشید و در دستشویی با فشار متوسط سرم را به داخل بینی پمپ کنید و در طول روز چندین مرتبه این کار را انجام بدهید تا هر چه سریعتر گرفتگی داخل بینی شما بر طرف گردد.

استفاده از سرم شستشوی بینی برای ا بین بردن لخته های درون بینی و مجاری آن توصیه می شود، همچنین این عمل به کاهش تورم کمک میکند در صورتی که کاهش بویایی شما طولانی تر از دو یا سه هفته شد از اسپری های کورتن دار جهت کاهش تورم مخاط بینی استفاده نمایید.

احساس بویایی در افرادی که دچار انحراف بینی هستند کم تر از افراد معمولی است بنابراین، در صورتی که این عارضه ناشی از انحراف بینی باشد بعد از عمل جراحی بینی بویایی بهبود می یابد.

همچنین افرادی که دارای پولیپ بینی هستند نیز باید قبل از عمل سی تی اسکن از بینی و سینوس انجام دهند و این موارد را اصلاح نمایند. در صورت درمان پولیپ و انحراف بینی مشکلات بینی حل و تنفس راحت تر خواهد بود ، همچنین احساس بویایی نیز افزایش خواهد یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.