رضایت از شکل بینی بعد از انجام رینوپلاستی به فاکتورهای مهمی بستگی دارد که به نقل از دکتر سهرابی در این مطلب از دکتر سلام به نقد و بررسی آن می پردازیم.

نتیجه عمل بینی در دست ماهرترین جراح هم به دو فاکتور اصلی بستگی دارد:

۱) جنس پوست بیمار از نظر انعطاف پذیری و ضخامت و میزان الاستیسیته (کشسانی)

۲) میزان زیبایی بقیه صورت

در مورد جنس پوست مثالی که خیلی کمک کننده است و من معمولا برای بیمارانم بکار می برم تفاوت یک توپ چرمی و یک بادکنک است. بادکنک به علت خاصیت الاستیکی که دارد با کم کردن باد آن به خوبی کاهش حجم می دهد بدون اینکه از فرم بیفتد در حالیکه یک توپ چرمی با کم کردن باد میزان کمی کاهش حجم میدهد و کاهش حجم بیش از حد معینی موجب دفرمه شدن آن می شود.

البته هیج پوستی نه مثل توپ چرمی کم الاستیسیته است و نه مثل بادکنک دارای الاستیسینه خیلی بالاست. ولی این مثال کمک می کند که بیماران درک کنند که چرا واکنش دو پوست متفاوت با هم فرق می کند.

بینی از سه لایه عمده تشکیل می شود:

 ۱) پوست و عضلات چسبیده به زیر آن

 ۲) ساختمان یا اسکلت استخوانی – غضروفی بینی که در بالا بیشتر از استخوان و در پایین بیشتر از غضروف تشکیل شده است.

 ۳) پوشش داخلی بینی یا مخاط که بینی را از داخل پوشش داده است.

در عمل جراحی رینوپلاستی پوست به همراه لایه عضلانی چسبیده به آن از روی لایه غضروفی و استخوانی بلند شده و تغییرات در روی غضروف ها و استخوان ها داده می شود در برخی نقاط کاهش و گاهی افزایش و بیشتر از همه تغییر فرم در غضروف ها و استخوان ها داده می شود در روی لایه پوست و عضله تقریبا کار خاصی انجام نمی شود و این لایه بر حسب الاستیسیته خود به تغییر انجام شده در استخوان ها و غضروف ها واکنش نشان می دهد و روی لایه غضروفی استخوانی می خوابد و به مرور فرم دلخواه را می گیرد در اینجا میزان الاستیسیته پوست است که تعیین می کند که به چه میزان جراحی می تواند موثر باشد. پوست شدیدا غیر الاستیک یا اصطلاحا بینی گوشتی به کاهش حجم کمتر پاسخ می دهد ولی به تغییر فرم نسبتا خوب و به افزایش حجم نیز به خوبی پاسخ می دهد. بنابراین یک جراح خوب در بینی های گوشتی هم در صورتی که قرار به کاهش حجم زیادی نباشد می تواند نتیجه های بسیار خوبی بگیرد.

با وجود این یک پوست خوب و انعطاف پذیر و جوان با خاصیت الاستیک خوب (یا اصطلاحا بینی استخوانی) قدرت مانور زیادی برای تغییرات مختلف به یک جراح خوب می دهد. هر چند یک جراح کم تجربه هم در بینی های استخوانی می تواند نتایج متوسطی بگیرد ولی جراحی بینی گوشتی حتما به یک جراح دقیق و کار کشته نیازمند است با این همه حتی در دست های یک جراح خوب هم یک بینی با پوست خوب (استخوانی) نتیجه بهتری نسبت به یک بینی با پوست بد (گوشتی) کسب می کند. عامل دومی که در نتیجه عمل تأثیر گذار است میزان زیبایی بقیه صورت است در یک چهره زیبا حتی یک نتیجه متوسط در عمل بینی راضی کننده خواهد بود در حالی که فردی که بقیه چهره اش نازیباست بعد از عمل بینی نسبت به کوچکترین جزییات بینی حساس خواهد بود در فردی که چانه کوچک و یا گونه های گودی دارد و یا پشت لب بلند و قرمزی لب باریکی دارد بینی جلو آمده و بیرون زده  نشان می دهد که ممکن است حتی با یک بینی خوب هم (در صورت عدم اصلاح بقیه اشکالات صورت) بینی تا حدی بیرون زده نشان دهد. بدین معنی که کوچک بودن سایر اعضای صورت می تواند باعث شود که بینی خود را بزرگ تر نشان دهد و گاهی ممکن است اصلاح چانه و گونه و حتی لب ها به طور غیر مستقیم باعث شوند که بینی کوچک تر و زیباتر به نظر برسد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.