انحراف بینی

انحراف بینی

زمانی که دیواره نازک بینی(سپتوم) به یک سمت متمایل شود اصطلاحا انحراف بینی گفته شده که در این حالت یکی از سوراخ‌های بینی کوچکتر از سوراخ دیگر خواهد شد. در موارد شدید تر نیز بیمار مشکل تنفسی پیدا خواهد کرد. عواملی که باعث ایجاد انحراف بینی می‌شود؟ موارد زیر دلایل کلی انحراف بینی کم، متوسط […]

فهرست مطالب

زمانی که دیواره نازک بینی(سپتوم) به یک سمت متمایل شود اصطلاحا انحراف بینی گفته شده که در این حالت یکی از سوراخ‌های بینی کوچکتر از سوراخ دیگر خواهد شد. در موارد شدید تر نیز بیمار مشکل تنفسی پیدا خواهد کرد.

عوامل ایجاد انحراف بینی

عواملی که باعث ایجاد انحراف بینی می‌شود؟

موارد زیر دلایل کلی انحراف بینی کم، متوسط و یا شدید خواهد بود در ادامه با ما همراه باشید.

آسیب‌های فیزیکی

یکی از دلایل اصلی انحراف تیغه بینی آسیب دیواره بینی در ورزش‌های پرخطر مانند بوکس، کاراته و یا ورزش‌های توپی خواهد بود. همچنین این بیماری ممکن است در صورت افتادن، دعوا و یا تصادف اتفاق بیفتد.

عوامل ژنتیکی

گاهی انحراف بینی مشکلی مادرزادی بوده که از بدو تولد همراه فرد خواهد بود. بدین صورت که سپتوم بینی به صورت نامتقارن رشد یافته است.

آسیب‌ها‌ی بدو تولد

یکی دیگر از علت‌های ابتلا به انحراف بینی ضربه در هنگام تولد مانند بافت هم بند یا زایمان سخت می‌باشد.

جراحی‌های غیر اصولی بینی

در صورت جراحی بینی توسط پزشک ناوارد ممکن است بینی به یک سمت متمایل شود. در صورت تمایل به انجام جراحی زیبایی بینی در انتخاب پزشک خود دقت کنید.

علائم انحراف بینی

انحراف بینی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که بسته به شدت و ضعف آن با علائم مختلفی روبرو خواهد شد. به طور کلی علائم انحراف بینی شامل موارد زیر خواهد بود.

افزایش زاویه انحراف با بالا رفتن سن

اگر مشکل انحراف بینی مادرزادی بوده و یا در زمان تولد اتفاق بیفتد رفته رفته با افزایش سن انحراف تیغه بینی بیشتر خواهد شد.

گرفتگی سوراخ بینی(انحراف بینی)

۱.گرفتگی سوراخ‌های بینی

کیپ شدن یک یا هر دو سوراخ بینی سبب سخت شدن تنفس خواهد شد. همچنین در زمان سرماخوردگی یا حساسیت این گرفتگی بینی به طبع بیشتر نمایان خواهد شد.

خشکی بیش از حد بینی(انحراف بینی)

۲.خشکی بیش از حد بینی

یکی از معضلات اصلی انحراف تیغه بینی خشک شدن تدریجی مخاط بینی خواهد بود. خشک شدن بینی باعث سوزش، خارش و گاها خونریزی از بینی می‌شود.

خونریزی از بینی(انحراف بینی)

۳.خونریزی از یک یا دو سوراخ بینی

همانطور که گفته شد خشک شدن بینی رفته رفته خون دماغ از یک سوراخ و یا هر دو سوراخ بینی را به همراه خواهد داشت.

یکی از دلایل خون دماغ شدن مکرر ایجاد انحراف در تیغه میانی بینی خواهد بود. با خواندن این مقاله از دلایل دیگر خون دماغ شدن مداوم مطلع شوید.

خوروپف شبانه(انحراف بینی)

۴.خوروپف در خواب

انحراف بینی در صورت ایجاد تورم سبب ناهنجاری تنفسی و خوروپف شبانه در کودکان و بزرگسالان می‌شود.

تنگی نفس(انحراف بینی)

۵.سخت نفس کشیدن از راه بینی

گرفتگی بینی و تجمع مخاط بینی در یک سمت سبب مختل شدن تنفس از راه بینی خواهد شد.

مقاله علت سخت نفس کشیدن از بینی به طور کامل انحراف بینی و علائم آن را شرح خواهد داد. پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه کنید.

سردرد و صورت درد شدید(انحراف بینی)

۶.بروز صورت درد و سر درد در صورت انحراف شدید

معمولا در صورت انحراف شدید دیواره داخلی بینی، اعصاب بیمار در قسمت سر و صورت در همان طرفی که بینی انحراف دارد تحت تاثیر قرار گرفته و بیمار درد شدیدی را احساس خواهد کرد که بسیار آزار دهنده خواهد بود.

تجمع مخاط بینی در یک سمت(انحراف بینی)

۷.تجمع مخاط بینی در یک سمت

در صورتی که انحراف بینی حاد باشد مخاط بینی در یک سمت جمع شده که سبب بروز مشکلاتی از قبیل گرفتگی بینی و درد در آن قسمت خواهد شد.

کاهش حس بویایی(انحراف بینی)

۸.اختلال در بویایی

گاها به دلیل تجمع مخاط بینی و کیپ شدن آن فرد توانایی تشخیص بوهای مختلف را از دست خواهد داد.

عوارض انحراف بینی

عوارض انحراف بینی

 1. خشکی دهان در اثر تنفس از راه دهان
 2. ایجاد برخی مریضی‌ها بواسطه تنفس دهانی
 3. صدای تو دماغی
 4. خوروپف شبانه
 5. تنگی نفس در هنگام خواب
 6. کم آوردن نفس در هنگام صحبت کردن
 7. ایجاد سینوزیت
 8. پایین آمدن کیفیت خواب و بیدار شدن‌های مکرر
 9. خون دماغ شدن پی در پی
 10. تنفس صدا دار در نوزادان
 11. احساس ترشح و خلط همیشگی پشت گلو
نحوه تشخیص انحراف بینی

نحوه تشخیص انحراف بینی

برای تشخیص اینکه بدانید انحراف بینی دارید یا خیر به پزشک متخصص مراجعه کرده و پزشک پس از پرسیدن سوالات متعدد از سابقه بیماری با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم با باز کردن مجاری بینی آن را به طور دقیق معاینه می‌کند. 

این کار با هدف تعیین محل، حالت قرارگیری تیغه و تاثیر آن بر اندازه مجاری صورت می‌گیرد. در موارد شدیدتر که با معاینه بالینی تشخیص میسر نخواهد بود پزشک دستور انجام آندوسکوپی یا سی تی اسکن خواهد داد.

درمان انحراف بینی

پزشکان در موارد خفیف تر با استفاده از داروهای مخصوص سعی در رفع انحراف بینی خواهند داشت. در موارد شدیدتر اما در صورت معالجه نشدن بیمار با داروهای تجویزی، پزشک جراحی انحراف بینی را پیشنهاد می‌دهد.

درمان دارویی انحراف بینی

درمان دارویی انحراف بینی

در صورت انحراف جزئی می‌توان با استفاده از داروها و اسپری‌های ضد احتقان، مصرف آنتی‌هیستامین‌، اسپری استروئید بینی و چسب‌های مخصوص خوروپف این مشکل را برطرف کرد.

درمان پزشکی انحراف بینی

درمان با استفاده از عمل جراحی بینی

عمل انحراف بینی با هدف برداشتن استخوان و غضروف اضافه با ایجاد برش کوچکی در سپتوم بینی آغاز خواهد شد. می‌توان جراحی زیبایی بینی را همراه جراحی انحراف بینی انجام داد.

عمل انحراف بینی حدودا یک ساعت یا یک ساعت و نیم با توجه به شدت انحراف زمان خواهد برد. در بعضی مواقع این عمل را می‌توان با بی حسی موضعی انجام داد. 

اگر عمل انحراف بینی به تنهایی انجام شود تورم و خونریزی عمل کم خواهد بود، اما اگر عمل انحراف به همراه عمل زیبایی انجام شود، خونریزی و تورم تا یک الی دو هفته بعد از عمل ادامه خواهد داشت.

مقاله عمل انحراف بینی در تهران شما را در خصوص چکونگی این عمل و مراقبت‌های قبل و بعد آن راهنمایی خواهد کرد.

مراحل انجام عمل موفق انحراف بینی

مراحل انجام یک عمل موفق انحراف بینی

اگر انحراف بینی دارید و خواهان یک عمل جراحی موفق و بدون دغدغه هستید حتما مراحل زیر را باید طی کنید:

مرحله اول: تحقیق درباره انتخاب جراح

پرس و جو از بیماران پزشک معالج، خواندن نظرات بیمارانی که توسط این جراح عمل شده اند، تحقیق در مورد سابقه پزشکی جراح، دیدن نمونه کارهای قبل و بعد و اطلاع از شمار جراحیان موفق او در انتخاب بهترین جراح برای عمل انحراف بینی ضروری خواهد بود.

مرحله دوم: مشاوره و معاینه

پس از انتخاب پزشک مجرب با تعیین وقت از او به مطب مراجعه کرده و توسط جراح به طور کامل معاینه شوید. همچنین می‌توانید از پزشک بخواهید در صورت نواقص دیگر در بینی در حین عمل این نقص‌ها را نیز برطرف کند.

مرحله سوم: تعیین وقت عمل بینی

پس از معاینه حضوری و مشاوره صحیح در خصوص نواقص بینی نوبت به تعیین وقت عمل خواهد رسید. پیشنهاد می‌شود تاریخی را برای عمل انتخاب کنید که کاملا استراحت کافی کرده و استرس و دغده ای نداشته باشید.

مرحله چهارم: انجام برخی آزمایشات قبل از عمل و عکس برداری

پیش از عمل انحراف بینی باید آزمایشات مختلف از جمله آندوسکوپی، سی تی اسکن، تست بارداری برای بانوان، آزمایشات ptt ،cbc  و fbc، آزمایش ادرار و آزمایش الکتروکاردیوگرام را انجام دهید.

مرحله پنجم: رعایت توصیه‌های قبل از عمل

 • پررهیز از مصرف آسپرین و ایبوپروفن به مدت دو هفته قبل از عمل
 • عدم استعمال دخانیات حداقل دو هفته قبل از جراحی 
 • نوشیدن آب کافی در روز عمل
 • به همراه داشتن مدارک و آزمایشات مربوطه
 • ۸ ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن خودداری کنید.

مرحله ششم: انجام عمل جراحی

شب قبل از عمل دوش گرفته و خواب کافی داشته باشید تا در روز عمل سرحال باشید.تمامی مدارک و آزمایشات را آماده کنید. استرس را از خود دور کرده و در ساعت مشخص شده به همراه یکی از دوستان و آشنایان در بیمارستان یا کلینیک حاضر شوید. 

در روز عمل سعی کنید آب زیاد بنوشید. انجام عمل انحراف بینی بسته به تبحر و شدت انحراف بینی بین یک الی یک ساعت و نیم زمان خواهد برد.

مرحله هفتم: انجام مراقبت‌های بعد از عمل

در این مرحله باید از فعالیت‌های سنگین خودداری کرده چرا که تحرک زیاد سبب بالا رفتن فشار خون خواهد شد و ممکن است خونریزی از بینی اتفاق بیفتد. همچنین از حضور در جاهای پرجمعیت اجتناب کرده و همواره مراقب باشید ضربه ای به بینی شما وارد نشود. 

زمان استراحت نیز بهتر است از چند بالش اضافه برای بالا نگه داشتن سر استفاده کنید. از مصرف دخانیات و داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید. از خالی کردن بینی خود با فشار زیاد بپرهیزید.

مرحله هشتم: بهبودی و رضایت کامل شما از عمل جراحی انحراف بینی

پس از انجام عمل انحراف بینی با رعایت توصیه‌های مراقبتی و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت پس از حدود دو هفته می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

کاندید مناسب عمل انحراف بینی

 • افراد مبتلا به انحراف حاد بینی
 • افراد مبتلا به سینوزیت مزمن
 • افراد بالاتر از ۱۶ سال
 • افراد دارای تنگی نفس شدید
 • وقتی داروهای تجویزی به بهبود بیماری کمکی نکرده باشد

جمع بندی

در صورتی که جزو افراد بالا هستید حتما عمل انحراف بینی را بدون هیچگونه استرسی انجام دهید. انتخاب یک پزشک مجرب و حرفه ای تا حدودی از استرس ناشی از نتیجه عمل کم خواهد کرد. دکتر حبیب سهرابی پیشنهاد ما به شما برای این عمل بینی می‌باشد.

تلفن تماس:

خصوصیات دکتر سهرابی بهترین جراح بینی در تهران در این مقاله شرح داده شده است. پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه نمایید.

سوالات رایج

اگر مشکلات مادرزادی و یا در بدو تولد باشد خیر اما در موارد دیگر می‌توان تا حدودی با روش‌های زیر از ایجاد انحراف بینی جلوگیری کرد:

 • بستن کمربند ایمنی در هنگام رانندگی
 • رانندگی با سرعت مطمئنه
 • عدم انجام ورزش‌های تماسی و پر خطر
 • استفاده از کلاه ایمنی در صورت استفاده از موتور، دوچرخه و اسکیت

شماره زیر شماره مطب دکتر حبیب سهرابی یکی از بهترین جراحان بینی در تهران جهت مشاوره با این پزشک حاذف می‌باشد.

تلفن مطب: ۰۲۱۸۶۰۸۲۱۲۵

استفاده از داروهای ضد احتقان برای کاهش تورم و اسپری‌های بینی به منظور کاهش عوارض برای کودکان تجویز خواهد شد. این داروها به بهبود تنفس کمک خواهد کرد.

این عمل هم مانند عمل‌های دیگر در زمان بیهوشی فاقد درد خواهد بود. پس از بهوش آمدن درد مختصری داشته که با مصرف مسکن‌های قوی رفع خواهد شد.

هزینه عمل جراحی انحراف بینی بسته به شهر، جراح و شدت انحراف متفاوت خواهد بود. جهت اطلاع تعرفه عمل انحراف بینی در سال ۱۴۰۲ با شماره ۰۲۱۸۶۰۸۲۱۲۵ تماس بگیرید.

بهترین سن عمل جراحی انحراف تیغه بینی در خانم‌ها ۱۶ و در آقایان ۱۸ سال می‌باشد.

امتیاز دهید

درباره دکتر حبیب سهرابی بهترین جراح بینی در تهران

دکتر سهرابی با بیش از ۲۰ هزار جراحی موفق بهترین جراح بینی در تهران شناخته شده است. این پزشک با داشتن نمونه کارهای قوی، صبر و حوصله زیاد، توجه به انتظارات زیباجو و تعرفه مناسب توانسته است رضایت حداکثری زیباجویان را کسب نماید.

شماره تماس جهت تعیین وقت مشاوره و معاینه تخصصی:

بهترین جراح بینی در تهران(دکتر حبیب سهرابی)

اشتراک گذاری در

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.