اصولی ورزش کردن بعد از عمل بینی یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی است. اگر افراد به مراقبت های بعد از عمل اهمیت ندهند در کوتاه مدت و طولانی مدت با عارضه­ های جدی روبه­ رو می­شوند. اگر شما به ورزش علاقمند هستید و بینی خود را به تازگی عمل کردید و یا تصمیم به عمل دارید بهتر است تا آخر این مقاله همرا ما باشید و اطلاعات خود را در زمینه ورزش بعد از عمل بینی کامل کنید.

چند نکته مهم برای ورزش بعد از عمل بینی

بهتر است هفته اول بعد از عمل رینوپلاستی فقط استراحت کنید و از انجام فعالیت های که نیاز به خم شدن دارد جدا خودداری کنید. درماه اول بعد از عمل رینوپلاستی از  انجام ورزش های مانند بوکس و بستکبال،فوتبال ، هندبال بپرهیزید.

4 الی 6 هفته بعد از عمل از شنا کردن بپرهیزید زیرا باعث عفونت زخم ها می­شود.

سونا و جکوزی نیز به علت گرما باعث تورم بینی می­شود.

هنگام ورزش کردن به خوبی تنفس کنید و آب زیاد مصرف کنید.

نکاتی برای ورزش بدنسازی بعد از عمل

حداقل یک ماه بعد از عمل باید استراحت داشته باشید و بعد از یک ماه می­توانید بدنسازی را شروع کنید اما ازانجام حرکاتی که باید سر خود را خم کنید مانند کرانچ ،رساندن دست ها به پا خودداری کنید.

اگر بعد از دوماه ورزش بدنسازی را انجام دادید وزنه بیشتر از 2 کیلو را بلند نکنید

آغاز ورزش بعد از رینوپلاستی

بهترین زمان برای ورزش کردن یک ماه بعد از عمل بینی می­باشد و بهتر است در هفته ی اول به استراحت بپردازید و در هفته ی دوم اگر بهتر شده باشید می­توانید به آرامی پیاده روی کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که تا 4 ماه بعد از عمل بینی ورزش­های که ضربان قلب شمارا افزایش می­دهد را انجام ندهید زیرا باعث خون ریزی بینی می­شود.

ورزش های مجاز بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بسیار مهم است و بهتر است در ماه اول غیر از پیاده روی ورزش دیگری انجام ندهید.

بعد از یک ماه می­توانید ورزش­های کششی سبک مانند یوگا را شروع کنید.

دو ماه بعد از عمل می­توانید ورزش بدنسازی را انجام دهید اما از خم شدن و بلندکردن وزنه­سنگین بپرهیزید.

اگر میخواهید بعد از عمل از وزنه استفاده کنید بهتر است از وزنه سبک شروع کنید سپس از وزنه سنگین استفاده کنید.

در ماه سوم بعد از عمل می­توانید به آرامی خم شید اما به هیچ عنوان دویدن توصیه نمی­شود.

بعد از ماه چهارم می­توانید شنا کنید اما تا 6 ماه از شیرجه زدن خودداری کنید.

ورزش فوتبال بعد از عمل

یکسال اول بعد از عمل توصیه می­شود فوتبال بازی نکنید اما اگر علاقه شدید به فوتبال دارید می­توانید بعد از 6 ماه فوتبال بازی کنید اما حتما از محافظ بینی استفاده کنید.

کلام آخر

توصیه می­شود در هفته اول کاملا استراحت کنید و بعد از آن می­توانید پیاده روی کنید با این حال بهتر است حتما از پزشک خود یا دکتر حبیب سهرابی درباره زمان آغاز فعالیت های بدنی سوال کنید.

دکتر حبیب سهرابی با تجربه­ی بیش از 20000 عمل بینی در تهران یکی از حرفه­ترین جراحان است و می­تواند شما را در رابطه با ورزش کردن بعد از عمل راهنمایی کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.